dobra książka

Dobra książka

Dobra książka jest bardzo trudna do zdefiniowania. Wymyka się wszelkim ramom. Jedno jest pewne – to bardzo subiektywna rzecz. Jednak niektórym udaje się wskazać kilka bardzo ogólnych cech, dobra książka na 100% musi posiadać. Jaka powinna być? – na pewno interesująca, zaskakująca, wciągająca. Musi wywoływać emocje, ale przecież to nie wszystko. Zatem jakie są pozostałe składowe naprawdę dobrej, zapierającej dech książki?

Dobra książka – rzecz subiektywna

Każdy wielbiciel literatury ma swoją prywatną toplistę książek (wiem, że ją macie!). A na tej liście można znaleźć cały przekrój gatunków – od klasyki, przez fantastykę, obyczajówkę, aż po hity prosto ze świata nauki, jak Biochemia Harpera (😁). Nie można zapomnieć o typowych guilty pleasures (do których najczęściej nikt oficjalnie się nie przyznaje, ale kiedy nikt nie widzi, po cichutku i z zapartym tchem czyta). Zatem bardzo rzadko się zdarza, żeby lista książek bliskich naszemu sercu pokrywała się z listami ‘must read’ krytyków i wszelkich rankingów literackich. I nie ma w tym nic złego!

Dobra książka jest bardzo subiektywną rzeczą. Najczęściej bywa tak, że naszej ulubionej książki obiektywnie nie można uznać za dobrą. A jednak jest w niej coś tak wyjątkowego, że porusza do głębi, przywołuje wspomnienia. Taka książka wywołuje w nas niesamowitą burzę emocji – i to czyni ją najlepszą książką, jaką czytaliśmy w życiu.
To, że książka zajmuje pierwsze miejsca na listach bestsellerów i wszelkich rankingów nie oznacza, że z automatu trafi na listę naszych ulubieńców. Dobra książka musi oczarować – czy to głębią, czy przekazem, czy fantastycznym językiem. Musi mieć to coś.

Dobra książka – must have

Co takiego musi posiadać książka, by oczarować czytelnika? – otóż co najmniej 3 składowe:

  • interesujących bohaterów
  • wciągająca fabułę
  • ciekawe tło (świat przedstawiony)

Miło jest, gdy czytając książkę możemy utożsamić się z jednym z bohaterów, wejść w jego skórę i przeżywać wszystkie powieściowe wzloty i upadki (to trochę jak wersja demo prawdziwego życia, ale o tym innym razem). Postaci z krwi i kości to niewątpliwie jeden z podstawowych czynników przyciągających czytelników. Kolejnym z nich jest fabuła.
Bez dobrej historii nie będzie dobrej książki. A to, że hasło dobra historia dla każdego z nas oznacza co innego – to już inna historia.
Tło, świat przedstawiony – to element równie ważny jak fabuła czy bohaterowie. Czy Władca Pierścieni odniósłby taki sukces, gdyby Środziemie było opisane przeciętnie? Nie sądzę.

IMHO

Jakie jest moje zdanie? Cóż – dobra książka to książka, którą uważacie za dobrą. I nikomu nic do tego 🤓 Mnie chyba najbardziej uwodzi język – im bardziej nietypowy i zabawny jest sposób pisania, tym większa szansa, że będzie to moja prywatna, ulubiona książka.
Jaka jest Wasza definicja dobrej książki? jakie warunki musi spełnić, by trafić na Waszą prywatną listę największych książkowych przebojów?

One Comment

  1. Ewelina Reply

    Dobra książka? To taka, która od pierwszych stron chwyta za serce i którą mogę przeczytać jednym tchem zapominając o rzeczywistości 😊 według mnie dobra książka to taka, po zakończeniu której chciałoby się dopisacbdalsze losy jej bohaterów. Życzę każdemu, aby jego dobra książka znalazła go choć raz – bo to książki znajdują swoich czytelników! (Tak myślę 😉 )

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *